דיאטה קטוגנית

הדיאטה הקטוגנית היא דיאטה עתירת שומן, משולבת חלבון ודלת פחמימות המאפשרת לגוף לשרוף שומנים ולא פחמימות. זה מייצר מצב מטבולי הנקרא קטוזיס, הדיאטה אומנם חזרה לאופנה בשנים האחרונות אך תופתעו לדעת כי מדובר בדיאטה ותיקה למדי, לפני כ 100 שנים הדיאטה שישמה לטיפול בהתקפי אפילפסיה והוכחה כיעילה והובילה להפחתה בתדירות ההתקפים בילדים עם אפילפסיה.

הדיאטה הקטוגנית היא דיאטה עתירת שומן ודלת פחמימות. הדיאטה מחייבת לאכול כמות גדולה של שומן וכמות קטנה של פחמימות. זה מאלץ את הגוף שלך לשרוף שומן לאנרגיה, מה שעלול להוביל לירידה במשקל.

רבים נוטים להשוות את דיאטה הקטוגנית לדיאטה פליאו אך מדובר בשתי דיאטות שונות מאוד – פליאה מכילה ירקות וירקות שורש (גזר, סלק, בטטה, תפוח אדמה, פירות, אגוזים ובשר) כלומר – דיטאת פליאו מכילה פחמימות לעומת דיאטה הקטגנית – דיאטת דלת פחמימות.

דיאטה קטוגנית

דיאטה קטוגנית איך זה עובד?

דיאטה קטוגנית היא תזונה שבה צריכת הפחמימות מוגבלת מאוד. עם זאת, לא כל הדיאטות דלות הפחמימות הן קטוגניות. ישנן שלוש גישות לאכילה דלת פחמימות ורק אחת מהן נחשבת לדיאטת קטו אמיתית.

בתזונה קטוגנית, הגוף עובר למצב של קטוזיס, שבו הוא שורף שומן כדלק לאנרגיה. תהליך זה מייצר קטונים, מה שמעניק לדיאטות הללו את שמם ה"קטו".

ברוב הדיאטות הקטוגניות, צורכים 70-75% מהקלוריות משומן. מהשאר, צורכים כ-5-10% מהקלוריות מפחמימות והשאר מחלבון.

באופן כללי, אנשים בתזונה קטוגנית נוטים לצרוך הרבה מזונות עשירים בשומנים בלתי רוויים ורוויים כגון שמן זית, חמאה (מומלץ מפרות המוזנות בעשב), אבוקדו וגבינות. לרוב מומלצים הסוגים האוליים הגבוהים של שמני חריע וחמניות (אך לא הצורות הרגילות של שמנים אלו), מכיוון שהם עשירים בשומנים חד בלתי רוויים ודלים בשומנים רב בלתי רוויים.

אמנם אין צורך לתזמן ארוחות, לרכוש מוצרים ספציפיים או לאכול חטיפים או משקאות מסוימים, אבל הדיאטה אינה מספקת גמישות רבה במונחים של בחירת מזון מכיוון שהפחמימות מוגבלות בצורה מוקפדת.

דיאטה קטוגנית יתרונות וחסרונות

דיאטה קטוגנית יתרונות וחסרונות

התזונה הקטוגנית צוברת פופולריות רבה לאחרונה, היא משווקת כדיאטה המספקת ירידה מהירה במשקל אבל באופן חשוב לבחון את הדיאטה בצורה מדעית – מחקרית. מומחים רבים הביעו דאגה רבה והציגו השפעות שליליות על הדיאטה, כמו כן בפגישה עם דיאטנית אני תמיד מזכירה ללקוחותי על חשיבות אורח חיים בריא ושמירה על בריאותכם לאורך זמן ארוך. אציג כעת מספר יתרונות וחסרונות.

יתרונות דיאטה קטגונית

  1. ירידה מהירה במשקל לתקופת זמן קצרה – דיאטת קטו היא דיאטה דלת פחמימות ועתירת שומן שמעוררת שינויים מטבוליים בגופך. כאשר פחמימות אינן נצרכות ומאוחסנות, הגוף שלך מפחית את תכולת המים שלו ומשקל הגוף הכללי יורד באופן זמני כתוצאה מכך, זה מתאזן לאחר השבוע או השבועיים הראשונים.
  2. מגביר שובע – מספר מחקרים הציגו כי ארוחת קטוגנית מגבירה את תחושת השובע. ארוחה עתירת שומן וחלבון לוקחת זמן ארוך יותר לעיכול ולכן עלושיים להרגיש שובע לאורך תקופה ארוכה יותר.
  3. סימני בריאות משופרים לתקופת זמן קצרה – מספר מחקרים הראו כי לאחר ביצוע דיאטה קטוגנית קצרה הייתה ירידה במשקל, כולסטרול LDL, ירידה ברמת גלוקוז בדם והעלאה כולסטרול HDL. עם זאת המחקר אינו היה רחב מספיק, ואינו ברור אם כל האנשים בדיאטה יושפעו בצורה זו מכיוון שניתן לבצע את הדיאטה באופן שונה ע"י צריכת מזונות שונים.

חסרונות דיאטה קטגונית

  1. הדיאטה הקטוגנית יכולה להיות קשה לביצוע – אחד החסרונות הגדולים של הדיאטה הקטוגנית שהיא קשה לביצוע וקשה מאוד לעקוב אחריה. הסיבה לכך היא שזה דורש שינוי מוחלט בהרגלי האכילה שלך, מה שיכול להיות קשה עבור אנשים מסוימים. הדיאטה מגבילה ומונעת מאכלים רבים: דגנים, מוצרי חלב, ומספר שומנים. הגבלה קיצונית באוכל בד"כ פוגעת באדם, גורמת למצבים שליליים של אשמה ותסכול הנובע מקושי רב.
  2. התזונה הקטוגנית עלולה לגרום לכמה תופעות לוואי – חיסרון נוסף של הדיאטה הקטוגנית הוא שהיא עלולה לגרום לתופעות לוואי מסוימות, כגון עייפות, כאבי ראש ועצירות. תופעות הלוואי הללו הן בדרך כלל קלות וחולפות לאחר מספר ימים או שבועות לאחר ביצוע הדיאטה.
  3. חסרים תזונתיים – הדיאטה מגבילה מאוד חומרים מזינים חיוניים מאוד לגוף – סיבים תזונתיים, ויטמין C, סידן, ויטמין D. מסיבה זו דיאטנית מקצועיים לא ממליצים על הדיאטה ומעדיפים לעבור לאורח חיים בריא.
  4. התזונה הקטוגנית לא מתאימה לכולם. אם יש לך מצב רפואי, כגון סוכרת, אז אתה צריך לדבר עם הרופא שלך לפני התחלת דיאטה זו.
  5. התזונה הקטוגנית לא תהיה בת קיימא בטווח הארוך. הסיבה לכך היא שזו דיאטה מגבילה מאוד וקשה להתמיד בה במשך תקופה ממושכת.

לסיכום – מה אני חושבת על דיאטה קטוגנית?

דיאטה קטוגנית בעד או נגד

אם אתם רוצה לנסות דיאטה קטוגנית, חשוב להיות מודעים לכך שתצטרכו להתאים את הדיאטה לחילוף החומרים האישי שלכם ולהתנסות באיזון נכון של פחמימות וקלוריות. הדיאטה כמו כל דיאטת אופנה, קשה לביצוע ולדעתי אינה נכונה לניהול אורח חיים בריא.

תזונה טובה, בריאה ונכונה היא תזונה מאוזנת המותאמת לאורח החיים שלכם וכוללת מגוון רחב של מזונות, כוללת את כל קבוצות המזון, כוללת מאכלים בריאים וגם פינוקים

אורח חיים בריא – תזונה בריאה – גוף בריא ונפש בריאה בשילוב החלטות נכונות ובריאות שניתנות ליישום למשך כל החיים.

בתור דיאטנית קלינית חשוב לי שכל אדם מגיע אלי לקליניקה אנחנו מתחילים יחד דרך חדשה. כאשר בראש ובראשונה חשוב לי שהדרך תהיה מהנה ויישימה לאורך זמן. חלק בלתי נפרד מהתהליך מבחינתי הוא הכרות, הבנת הקשיים ומתן מענה לצרכים האישיים של כל מטופל ומטופל.

כל מטופל הוא עולם בפני עצמו וההתאמות הן אישיות ואינדבידואליות ותלויות בבדיקות הדם, סדר היום, מקום העבודה, הרגלים קודמים, אורח החיים.

שאלות / תשובות בנושא דיאטה קטוגנית

הדיאטה הקטוגנית היא דיאטה עתירת שומן, מספיק חלבון ודלת פחמימות המאלצת את הגוף לשרוף יותר שומן לאנרגיה.
בחירה בכל דיאטת אופנה, כמו דיאטת קטגונית היא דיאטה קשה לביצוע בגלל שהיא מגבילה ומשנה באופן קיצוני את הארוחות. התזונה הטובה ביותר היא תמיד זו שמאוזנת ומתאימה לאורח החיים שלך, תזונה בריאה כוללת מגוון רחב של מזונות וכוללת קבוצות מזון רבות ושונות.
התזונה הקטוגנית צוברת פופולריות רבה לאחרונה, היא משווקת כדיאטה המספקת ירידה מהירה במשקל אבל באופן חשוב לבחון את הדיאטה בצורה מדעית – מחקרית. כנסו לאתר וקראו על היתרונות והחסרונות של הדיאטה.
תוכן עניינים
קראו עוד בנושא
צרו קשר עם סוניה הולצר

לקביעת פגישה וקבלת פרטים נוספים אתם מוזמנים להשאיר לי הודעה ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.